KIZIL ELMA

by - Ocak 31, 2018


Kızıl Elma, üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan düşlerdir. Yani Türk Milletinin birliğinin sembolüdür. Kızıl Elma bir sembol, ulaşmak için konulan bir hedeftir.
“Kızıl”, Türk kültüründe kıymetli bir renk, “Elma” ise bereket ve şifa kaynağı olarak görülür. Ancak Kızıl Elma sembolleşen elmaya değil, Eski Türklerde Güneş ve Ay’ı anlatan kızıl topa dayandığı düşünülmektedir.  Türk Tarihini bu konuda ikiye ayırmak gerekirse, İslamiyet öncesi ve İslamiyet sonrası diye ayırıp yorumlayabiliriz.
 • İslamiyet öncesi Kızıl Elma düşüncesi: Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar her yere hakim olma düşüncesidir. 
 • İslamiyet sonrası Kızıl Elma düşüncesi: Dünya ya düzen ve adalet getirmek, Yüce Allah’ın adı için çalışma düşüncesidir.
Milli bir hedef, ülkü olan Kızıl Elma tarih boyunca farklı anlam ve amaçlar taşımıştır. Ergenekon Destanında Ergenekon’dan çıkmak ve kaybedilmiş eski yurdu geri alma idealini simgeler. İstanbul’un Fethinden sonra Kızıl Elma, Roma da bulunan Saint-pierre kilisesindeki altın top olarak tanımlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman ise Kızıl Elmayı “önce Viyana sonra Roma” şeklinde tanımlamıştır. Görüleceği gibi Kızıl Elmanın tarih boyunca taşıdığı söylem ve fikir hep kıyafet değiştirmiştir. Ancak Kızıl Elmayı bedendeki ruh olarak düşündüğümüz zaman bu ruh; özgürlük, adalet, tam bağımsızlık ve hakimiyet düşüncelerini barındırmıştır.
Türk Milleti geçmişten günümüze kadar hep bir ülkü bir amaç için yaşamış bağımsızlık, adalet ve özgürlük ateşini kimse söndürememiştir. Öyle ya hedefsiz dümensiz bir gemi karaya asla yaklaşamaz. Konulan hedeflerdir, insanı teşvik eden harekete geçiren. Kızıl Elma insanın kendisine yaptığı yolculukla ve kendisini bulması ile başlar. Ardından aileler, toplum ve devlet kendisine hedefler koymalı. Bu halka tamamlandığı anda ortaya bir hedef çıkacaktır. İşte bu hedef “Kızıl Elmadır."BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

2 yorum

 1. Kızıl Elma adına hazırlamis oldugunuz bu kapsamli yazi icin cok tesekkur ederim. Faydali bir calisma olmus kaleminize saglik. Saygilarimla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Selamlar...

   Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.