1 Şubat- Sinemografın İcadı

by - Şubat 01, 2018

    


     Bugün 1 Şubat, sinemanın  insanlık hayatına dokunuşunun ilk günü. Lumiere kardeşler 1 Şubat 1895 yılında sinematograf makinesini icat ettiler.
   
     Lumiere kardeşeler ilk başlarda sinematografın bir geleceği olmadığını düşünseler de beklemedikleri bir ilgi ile karşılaştılar. Karşılaştıkları bu ilgi karşısında kısa film gösterilerinin devamı için, film üretmeleri gerektiğini düşünerek ellerine de birer sinematograf alarak çeşitli ülkelere çekim yapmak için gittiler. Burada amaçları çeşitli ülkelerde çekilen filmlerin daha çok dikkat çekeceğini düşündüler. Hatta 1896 yılında İstanbul’a gelerek farklı mekanlarda çekimler yaptılar. İki kardeşin o zamanlarda çekmiş olduğu küçük filmler o günün şartları hakkında günümüze de ışık tutmaktadır. İnsanların gidip göremeyeceği yerleri artık bir perdeden herkese göstererek insanlarda farklı duygular uyandırdılar.
Louis Lumiere,  Auguste Lumiere  kardeşler acaba, sinematograf adını verdikleri bu sinema makinesinin dünyaya mal olmuş bir buluş olacağını, insanoğlunun bütün duygularını tüm çıplaklığı ile perdeye aktarmaya yarayacağını, barışın, savaşın, bilimin geleneklerin kısacası toplumun bütün dinamiklerini yansıtan bir aracı olacağını bilseler neler hissederlerdi?
   
   Lumiere kardeşlerin sinema makinesini icat etmesinin üstünden yıllar geçti. Sinema günümüze kadar hem bilgi vermenin hem toplumlara farklı hisler yaşatmanın hem de eğlendirmenin en önemli aracı oldu. İşte sinema da uzun yolculuğunun ilk adımlarını böyle attı.


BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

0 yorum

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.