BABALAR VE OĞULLAR - TURGENYEV

by - Şubat 19, 2018
Merhabalar sevgili okurlarım. Bu yazımızda hepimizin yakından tanıdığı bir yazar olan Turgenyev’in 1862 yılında kaleme aldı Babalar ve Oğullar adlı eserini anlatacağım. Eserin içeriğine girmeden evvel sizlere küçük bir sorum olacak. Şu an bu yazıyı okuyorsunuz bir an durun ve düşünün, babanızla veya aile büyüklerinizle dönem çatışması veya kuşak farkı sebebi ile anlaşamadığınız anlar oldu mu? Benim gözlemlediğim kadarı ile bir çok kişi bu sıkıntıyı yaşıyor. Sizlerin de bu konu hakkında ki fikirlerinizi de açıkçası merak ediyorum.
Kitaba gelirsek, Nikolay Petroviç adlı çiftlik sahibi bir adam üniversiteyi bitirerek yanına gelecek olan oğlu Arkady’i heyecanla beklemektedir. Ancak Arkady, Bazarov adında bir arkadaşıyla babasının yanına döner. Bazarov bir tıp öğrencisidir. Bu sakin çiftlikte değişik bilimsel araştırmalar yapmayı düşünür. Aslında Bazarov bir nihilisttir. Yani hiçbir şeye saygı duymaz ve onun için er şey bir hiçten ibarettir.( Bu huyundan dolayı, kitap boyunca Bazorov’u açıkçası pek haz edemedim.) Arkady, başlarda arkadaşına benzemez ancak onunla sürekli çiftlikte vakit geçirdikleri için bir süre sonra onun gibi düşünmeye onun gibi her şeye eleştirel yaklaşmaya başlar. Bazorov eski olan her şeyi komik bulur. Bu durum ise aynı çiftlikte yaşayan, Arkady’nin amcası, Nikolay Petroviç’in abisi olan Pavel Petroviç’i içten içe sinirlendirir. Bazarov ve Pavel Petroviç sürekli fikir tartışması yaşar hale gelirler. Bazı zamanlarda bu tartışmalara Arkady ve Nikolay Petroviç’te katılır.  Bazarov’un bu ters düşünce yapısı yüzünden evdeki karşılıklı tartışmaların şiddeti artar ve sonunda Bazarov tartışma esnasında yaralanır. Bunun üzerine burada daha fazla kalamayacağını anlayan Bazarov, doktor olan babasının yanına döner. Babasının yanında iken hiç beklemediğimiz bir sonla trajik bir şekilde hayatını kaybeder.
Kitabın küçük bir özetini bu şekilde sizlere sunabilirim. Bu eserde iki kuşak arasında kapanmaz fikir ayrılıkları etkileyici bir şekilde ele alınmıştır. Kitap sürükleyici bir yapıya sahip ve her an bir sonraki olayı merak ediyorsunuz. Seyahatim sırasında bana eşlik eden bu muhteşem klasiği sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bu eseri okumamış olanlara mutlaka tavsiye ederim.

Mutlu okumalar diliyorum,sağlıcakla kalın…


TANITIM BÜLTENİNDEN
Rus yazar Ivan Sergeyevic Turgenyev’in iki nesil arasındaki düşünce ve karakter çatışmalarını sadece konuşmalara yansıtarak kaleme aldığı Babalar ve Oğullar, muhafazakar ve liberal çatışmasını konu edinir. Babalar ve Oğullar’ın baş kahramanı Bazarov, yazarın Almanya’da öğrenim gördüğü sırada tanıştığı bir doktoru temsil etmektedir. Yazar aynı zamanda nihilist çevrelere mensup insanı anlatmaktadır.

Yazar: Ivan Sergeyevic Turgenyev
Basım Yılı:
Sayfa Sayısı: 268
Karanfil Yayınları

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

6 yorum

 1. okudum çok güzel kitap yaaa :) bazarov ne çok sevmiştim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim 😊 Bu kitabı bu zamana kadar nasıl okumadım bende hayret ettim. Gerçekten çok güzel.

   Sil
 2. Bazarov'un babası olsaydım , benden iyi dayak yerdi eşek sıpası . İyi bir kitaptır ve herkese tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiyenize kesinlikle katılıyorum. Samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 3. klasikleri okumayı çok severim. ara ara günlük kitap aralarında okuyorum. ve ilk okumalarımda kaçırdığım ayrıntıları yakalamak çok iyi geliyor. bu kitabı da yeniden okunacaklar arasına almam gerekiyor.

  YanıtlaSil
 4. bana da beklerim

  kitaplarimolmadanasla.blogspot.com
  bebegimincicileri.blogspot.com

  YanıtlaSil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.