OLİMPOS

by - Şubat 04, 2018


OLİMPOS’TA GEZİLECEK YERLER

Bugün sizlere bloğumun ilk gezi yazısını paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Bu bloğu hazırlarken sizlere birçok bilgi ve yaşanmışlığın, hatta geçmişteki önemli gün ve olayları farklı yönleri ile birlikte sizlere yansıtmayı amaçlıyorum. Bu yazımızda sizlere yardımcı olması amacıyla Olimpos’u masaya yatırdık. Buyrunuz...
OLİMPOS
Kemer’den takribi 25 Km. mesafede, batıda, meşhur çıralı sahiline yürüme mesafesinde bulunan, eski bir Likya kentidir. Doğa ile iç içe ve tarihi yerleşkeleri ile sizi başka dünyalara götürüyor. Bu muhteşem cennete girmenin yollarından bahsetmem gerekirse. Olimpos’a ulaşmak için öncelikle Antalya’ya gelmemiz gerekiyor. Araştırdığım zaman öğrendim ki kış mevsimleri haricinde Olimpos’a Antalya otogardan ve kemer yolu üzerinde belirlenen duraklardan minibüsler ile Olimpos’a ulaşım sağlanmaktadır. Bu ulaşım için birinci şansımız. İkinci seçenek ise Antalya dan Olimpos’a ulaşım için, Kemer ve sonrasında Ulupınar’dan Olimpos yoluna girmemiz ve buradan yaklaşık 10 km. lik yolu takiben Çavuş  köyü yönüne dönen yolu takip ederek Olimpos’a  ulaşıyoruz. 
Olimposa gelir gelmez önce içinize bir dünya hava çekin. Bu temiz hava iç organlarınıza sirayet ettikçe parmak uçlarınıza kadar rahatladığınızı hissedeceksiniz. “Oh be dünya varmış” dediğinizi duyar gibiyim.  Şimdi  öncelikle yapmamız gereken birkaç günlüğüne gelen dostlarımız için çeşitli konaklama imkanlarından birini seçmek ve ardından tatilin keyfini çıkarmak. 


Olimpos’ta Konaklama – Olimpos’ta Nerede Kalacağım?
Olimpos sit alanı içerisinde bulunur bu nedenle burada büyük büyük oteller, insanı kasvetiyle boğacak binalar yok sevinebiliriz.  Ama çok daha güzel yerleşim imkanlarına sahip. Olimpos’ta konaklama olarak ağaç evler ve ahşap bungalov’lar meşhurdur. Bungalov evler sizleri kendi içinizde özgür hissettiren tüm kasıntılık hallerinden kurtaran şirin  yapılardır.  Ama  yok biz otel de kalmak isteriz diyorsanız Olimpos’un hemen yanıbaşındaki tatil beldesi Çıralı’da çok çeşitli oteller ve pansiyonlarda bulunmaktadır.   Buralarda da konaklayabilirsiniz. 
Tatil Başlasın…
Evet yerleşme işini haletliğimize göre yeşilin ve mavinin her tonunun hakim olduğu saklı cennetin keyfini çıkarabiliriz.  Öncelikle bungalov evlere yürüme mesafesinde olan denize gidip kendimi serin sulara bırakmak istiyorum. Yaklaşık on dakika yürüyorum. Ama sanmayın ki bu öyle sıradan bir yürüyüş olmuyor. Bu on dakika içinde resmen kendimi bir anda tarihin koynunda buluyorum. Olympos’un Likya medeniyetine beşiklik yaptığını ve tarihinin M.Ö 300 lü yıllara kadar dayandığını öğreniyorum. Yürüyüşüm esansında eski saray kalıntılıları,  tarihi su yolları, süslü kemerler beni çok şaşırttı. Yürümeye devam ederek yeşillerin arasından geçerken karşımda beliren uçsuz bucaksız deniz, insanımızın deyimiyle çarşaf gibi duruyor.  Çocukça duygularla artık deniz koşmaya başlıyor ve denizin keyfini doyasıya çıkartıyoruz.  Belirtmem gerekir ki Olympos’un Sahili küçük çakıl taşlarından oluşuyor ancak bu çakıl taşlarına özellikle deniz içerisinde iken dikkatli basmak gerekiyor.  
Denize girmeyi sevmeyenler için yapılacak farklı etkinlikler de mevcut. Mesela bisiklet kiralayıp ormanın içinde tarihi ören yerleri eşliğinde bir Olympos turu yapabiliriz.  Olimposta en beğendiğim şeylerden birisi de küçük tatlı kavunların içine dondurma topları konularak yapılan bir çeşit tatlı var. Olimpostan ayrıldığım andan beri hala tadı damağımda. Gittiğiniz zaman tatmanızı kesinlikle tavsiye ederim.
Olympos’a gitmişken mutlaka yanartaş’a uğramadan dönmeyin. Olympos’a çok yakın ve yürüme mesafesinde bulunuyor. Bilimsel olarak baktığımızda sürekli yanan bu ateş, dağın altında bulunan gazların yer kabuğundaki çatlaklardan atmosfere karışması sonucu meydana gelmektedir. Yanartaş efsanesi olarak bilinen bir efsane de bizlere anlatıldı. Efsaneye göre Korith prensi Argos Kralı’nın karısına aşık olur.  Bunu öğrenen Argos Kralı da Büyük Likya Kralına Korith prensinin öldürülmesi gerektiğini yazar. Bir soyluyu direk idam edemeyeceğini bilen Büyük Likya Kralı,  Korith prensini Chimera isimli aslan başlı,  keçi kuruklu ağzından ateş saçan canavarı öldürme görevini verir.  Tek başına bu görevden sağ dönemeyeceğini bilen Korith prensi uçan at Pegasus’u yakalar ve bu atın gücü sayesinde Chimera’yı  öldürmeyi başarır. Günümüzde dağdan fışkıran ateşlerde efsaneye göre, ölen Chimera’ya aittir.
Olimpos Sahili
OLİMPOSTA MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER
 •           Tekne Turları: Adrasan ve Olympos tan kalkan tekneler ile koylara gidip batık antik kentlerin üzerinde yüzebilir, tekne eğlencelerine katılabilirsiniz.
 •          ATV kiralayıp küçük bir Olympos turu yapabilirsiniz.
 •          Erken kalkıp gündoğumunu mutlaka izleyin.
 •          Kesinlikle, geceleri bungalov evlerin bulunduğu tesislerde ateş başında hep beraber farklı milletlerden insanlarla şarkılar söyleyip anın keyfini çıkarın.

OLİMPOSA GİTMEDEN KÜÇÜK TAVSİYELER
·         Olimpos’ta ATM bunmuyor. Paranızı ve planlarınızı ona göre ayarlayın. Ancak bazı işletmelerde Pos cihazı bulunabiliyor.
·          Olimpos’ta eczane yok
·         Olimpos Antik Kenti’ne giriş ücretlidir. Denize ulaşmak için Antik Kentten geçmeniz gerektiğini düşünerek girişteki gişeden plajkart alarak geçişlerinizi ucuza getirebilirsiniz.
·         Son olarak yanınızda çok fazla eşya bulunmasına özellikle çeşit çeşit ayakkabılara gerek yok. Bir çift terlik ve bir çift spor ayakkabısı işinizi fazlası ile görür.

İyi Tatiller…

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

6 yorum

 1. Ah Olimpos-Çıralı mükemmel bir yerdir. Kaç yıl üstüste gitmişliğim ve artık ordaki pansiyonun bireyi olmuşluğum vardır. Hem tarih, hem doğal deniz ve sürprizli yerler açısından harika anılar oluşturulabilecek bir bölgedir. Güzel bir çalışma yapmışsınız. Elinize sağlık.
  Kendi bloğumda yayınladığım Olimpos yazısı da buradadır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum :) Gerçekten Olimpos'un kendine aşık eden bir tarafı var. Geç keşfettim ancak bundan sonra hep hayatımda olacağına eminim.

   Sil
 2. olimpos ve o fotodaki kulübeler ah çok güzel. bence yurdumuzun en güzel yeri. hep hayal ederim dalmayı öğreneyim ve orda dalayım diyeee :)

  YanıtlaSil
 3. Yorumunuz için çok teşekkür ederim 😊 Olimposun ağaç evleri gerçekten çok hoş. Mutlaka bi fırsatini bulun ve uğrayın bu cennete. Tavsiye ederim 😊

  YanıtlaSil
 4. Ne çok severim ne çok Olimpos u

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her yaz mutlaka en azından bir defa uğraması gereken nadide yerlerden Olimpos. Hiç Sevilmez mi efenim 😊

   Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.