KİTAP OKUMANIN BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ 6 FAYDASI

by - Şubat 07, 2018

  
  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI


 Merhabalar sevgili blog okurlarım. Bu bölümde kitapların dünyasına girişimizin ilk adımlarını beraber atacağız. Kitapların insan üzerindeki etkilerine şöyle bir göz gezdireceğiz. Öncelikle kitaplar sizin için nasıl bir anlam teşkil ediyor?  Evet… Kitaplar için yüklenebilecek birçok anlam olabilir. Bu  kişiden kişiye değişir. Bana göre kitaplar; insan hayatı için zor bulunan, ancak kaybedilmesi neredeyse imkansız bir dost gibidir. Sizin de bildiğiniz gibi okuma alışkanlığı süreç isteyen bir durumdur. Ancak bu sürecin sonunda mutlu sona ulaşılır. Ancak bazen kitabı elimize alabilmemiz için bir motivasyon kaynağı, bir itici güç ararız. O itici gücü araştırdım ve sizler için derledim.   Hadi gelin şimdi hep beraber, bilimsel araştırmaların ışığında kitapların insan üzerindeki etkisini inceleyelim.
1-Kitap okumak alzheimer hastalığına karşı korur
Proceedings Of The National Academy Sciences Jurnalin yaptığı araştırmaya göre, beyinlerine egzersiz yaptıran (okuma, satranç, bulmaca) hobileri olan kişilerin, Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının 2,5 kat daha düşük olduğu belirlendi.
2-Daha rahat uyumamızı sağlar
Bir diğer araştırmada ise uzmanlara göre, yatmadan önce günlük yorgunluğu azaltıcı faaliyetler yapmak zihni hafifletiyor. Kitap okuyan insanlarda böylece zihinleri rahat bir şekilde uyuyor. Yatmadan önce elektronik aletlerle uğraşmak ise beyne sinyaller vererek uykuyu kaçırabiliyor. Hatta benden sizlere kişisel bir tavsiye, kendinize tamamen karanlık bir ortam yaratın öyle uyuyun. Uyandığınız zaman ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.
3-Kitap okumak stresinizi azaltır
2009 yılında Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kitap okumak stres düzeylerini yüzde 68 oranında azaltarak en iyi sonucu verdi. Aynı araştırmaya göre müzik dinlemek stresi yüzde 61 oranında azalttı. Yani araştırmalara göre stres düzeylerini üçte ikiden daha fazla azaltmak için altı dakikalık bir okuma bile yeterli olabilecektir.
4-Okumak, yalnızlık duygusunu köreltir
İngiltere’nin Kingston Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, kitap okumak insanların sosyal çevrelere daha kolay adapte olmalarını sağlıyor. Bunun nedeni olarak düzenli kitap okumanın kişide empati duygusunu  geliştirmesi gösteriliyor.
5-Okumak beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlıyor
ABD’de Emory Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre iyi bir kitap okuyucusunun beynin daha fazla çalışmasına ve kas hafızasına benzer şekilde devam eden nörolojik değişikliklere neden olduğu keşfedildi.
6-Beynimizin keskin kalmasına yardımcı olabilir.
Nöroloji dergisinin çevrimiçi sayısında yayınlanan araştırmaya göre, okumakla uğraşanlarda, hayatın başlangıcında ve sonrasında hafıza azalmasının okuma konusunda deneyimli olmayanlara kıyasla daha yavaş gerçekleştiği bulundu.

En kolay anlamda; Kitap okumanın insan üzerindeki etkileri
1.      Hafızanız güçlenir,
2.      Stresi azaltır,
3.      Empati yeteneği gelişir,
4.      Daha yaratıcı olursunuz,
5.      Pozitif bir ruh haline sahip olabilirsiniz,
6.      Dikkatiniz artar,
7.      Bunamayı ve benzeri rahatsızlıkları minimize eder,
8.      Başarı ihtimaliniz artar.   
     Gördüğünüz gibi bilimsel araştırmalar ışığında kitap okumanın faydalarını hep beraber inceledik.  Şimdi bu güzelliklerden mahrum kalmamak adına kendimiz ve dünyamız için en büyük iyiliği yapalım. Sonra değil, tamda şu an bütün yüklerimizden kurtulup kitapların dünyasına koşalım.
Hepinize iyiliklerle dolu, mutlu okumalar diliyorum…
BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

8 yorum

 1. Yazıların çok devamı gelir insaallah.

  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Sizlerin verdiği bu güzel destek sayesinde devamı gelecek inşallah.

   Sil
 2. Kitap bizi değiştirir, geliştirir ve de yetiştirir
  doğruya iyiye güzele yöneltir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle size katılıyorum. Kitaplar insanı her zaman ileri taşımada bizler için en iyi dost olmuştur. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Kitap okumak farklı insanların görüşlerini almaktır. Bizim düşünemediğimiz şeyleri bizden önce birileri düşünmüştür. Bize de tatbik edip vakit kazanmak düşer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanoğlu tek başına her şeye yetemiyor malesef. Bunun için kitaplar bizlere yardımcı oluyor. Sizin de dediginiz gibi kitaplar da hazır bilgiler sayesinde büyük bir zaman dilimini kullanmasini bilenlere armağan ediyor. Yorumunuzla renk kartınız teşekkür ederim 😊

   Sil
 4. Okuyamadığım kitaplar olunca kaçan uykuları ne yapmak lazım? Geceleri kalkıp kitap okuduğum, eşimin de bana çemkirdiği de çoktur hani :) Bu da zararları :) Şaka bir yana kitap okumak candır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimize aldığımız kitabı bitirmek çok güzel bir duygu ancak kitabı okuyamadığımız zamanlarda da üzülmemek gerek telafi edilir diye düşünüyorum. Yeter ki bizler mutlu olalım. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

   Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.