KONYA GEZİ NOTLARIM

by - Şubat 17, 2018Merhaba kıymetli okurlarım. Bu hafta Gezi Notlarımın konuğu, Selçuklu Devletine başkentlik yapan Mevlana diyarı Konya oldu. Bu güzel şehri sizlere anlatacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Hadi gelin sizlerde bana eşlik edin.
Öncelikle küçük bir sırt çantasını kaptığım gibi bu yüce şehre yolculuk için tren garına gidiyorum. Hızlı tren sayesinde bulunduğum şehirden, karayolu ile 5 saat süren yolu 2 saatte tamamlayarak Konya’ya adımımı atıyorum. Bu şehir rahat ve kolay ulaşılabilecek bir noktada. O yüzden gelmeyi düşünenler bir an evvel peşime takılırlarsa çok memnun olurum…
Konya’ya gelmeden evvel gezip uğrayabileceğim yerlerin listesini yapmıştım ve bu doğrultuda yapılacaklar listemde ilk sırada yer alan Konya’nın meşhur lezzeti etli ekmek yemek için havzana geliyorum. Konya’da havzan etli ekmekleri çok meşhurmuş. 1 metre uzunluğunda gelen etli ekmek eşit parçalara ayrılarak servis ediliyor. Yanında ev yapımı yayık ayran ile beraber salata eşliğinde etli ekmeğimi büyük bir iştahla yedim. Böyle güzel bir lezzet olamaz resmen ba-yıl-dım. Karnımı doyurduğuma göre listemde ikinci sırada yer alan Mevlana Hazretlerinin türbesini ziyaret etmek için şehir içi dolmuşlardan birisine binerek buraya geliyorum. Yeşil kubbesi ile öyle güzel görünüyor ki uzaktan bir an evvel hızlı daha hızlı adımlarla Mevlana Hazretlerine doğru ilerledim. İçeriye girdiğimde bir avlu içerisinde odalar bulunuyor ve bazı odaların içerisinde balmumundan yapılmış heykeller bulunuyor. Büyük bir avlunun içerisinde yer alan bu odaları geçtikten sonra Mevlana Hazretleri’nin türbesine giriyorum. İçeride duamı ettikten sonra içeride ki tarihi eserleri büyük bir hayranlıkla inceliyorum. İnsan resmen tarihte küçük bir yolculuğa çıkıyor. Eğer yolunuz Konya’ya düşerse kesinlikle buraya uğramadan dönmeyin.
Alaeddin Tepesi
Konya gerçekten çok büyük bir şehir, sokaklarında gezerken bunu hissediyorsunuz. Alaeddin Tepesine uğramadan dönmeyi elbette düşünmüyorum. Bir yudum kahve içmek bahanesiyle Alaeddin Tepesine geliyorum. Burası şehrin tam merkezi. Tarihi bir de özelliği var. Burası Sultan Alaeddin zamanında dışarıdan topraklar getirilerek oluşturulan küçük bir tepe. Dümdüz olan bu şehirde yapılacak olan küçük bir tepe, tüm şehre hakim bir konumda olma amacıyla inşa edilmiş. Alaeddin Tepesi’nde bir parça dinlendikten sonra saatinde ilerlediğini fark ederek oyalanmadan ayaklanıyorum. Konya’ya gelmeden evvel çok fazla tavsiyesini aldığım Meram Bağları’na geçeceğiz şimdi. Ben de merak içerisinde bir taksiye atlayıp Meram Bağlarına doğru yol alıyorum. Yaklaşık, şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunan bu yere geldiğimde gözlerime inanamadım. Konya için büyük bir şans olan yeşil bir deniz gibi tüm asaletiyle duran Meram Bağları beni bekliyor. Temiz ve serin havası ile suyu ve yeşilliği ile küçük bir cenneti andırıyor insana. Burada öğrendiğime göre Meram Bağları tarihi, Hititlere kadar dayanıyor. Hatta tarihi olarak baktığımızda Hazreti Mevlana’da burada bulunmaktan ayrı bir zevk alırmış. Burada sohbetler yapılırmış. Yaz aylarında serin olduğu için Sema törenleri burada ki çelebi bağında icra edilirmiş. Gerçektende bir tabiat harikası olan bir yeri gördüğüm için çok mutluyum. Maalesef Konya’da bana ayrılan zaman dolmak üzere. Daha gitmeyi çok arzu ettiğim, listemde yer alan kelebekler vadisine uğrayamadan üzülerek otogara gidiyorum. Akşam, otobüse bindikten sonra daha şehirden çıkmadan Konya-Antalya yolunda “Akyokuş” diye bir yer olduğunu öğreniyorum. Tüm Konya’yı önünüze seren bu mekanda insanlar akşam saatlerinde semaverlerini getirip çay ve çekirdek eşliğinde manzarayı seyrediyorlar. Maalesef otobüste olduğum için burada inme fırsatım olmuyor.
Meram Bağları
Bu muhteşem şehre geldiğim ve gördüklerim için çok mutluyum. Keşke böyle dar bir zamanda gelmeseydim diye hayıflanmıyor da değilim.Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ilini tek günde gezmek imkansız. Bende bir güne ne sığdırabildiysem onu sizlere vermeye çalıştım. Konya hakkında ki kişisel görüşlerime değinmek gerekirse çok temiz bir şehir. İnsanları yardımsever, sıcak kanlı.Nerede bir şey soracak olsam bir anda kendimi çay sohbetlerinin başında buldum. Bu sıcak ve tarihi şehre herkesin mutlaka uğramasını tavsiye ederim.
Akyokuş
Konya’da mutlaka yapılması gerekenler listem:·

 •  Havzanda etli ekmek yiyin,
 •  Mevlana Hazretlerini ziyaret edin,
 •  Konya Tropikal Kelebek Bahçesini ziyaret edin,
 •  Alaeddin Tepesinde soluklanın,
 •  Meram Bağlarına uğramadan dönmeyin.

Az ama öz olan küçük seyahatimden büyük mutluluk duydum. Şimdiden küçük bir ipucu olsun. Yolculuk Antalya’ya… Gezi Notlarımın yeni konuğuna doğru gidiyorum. Konya seyahatim hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum. Sizleri bu haftaki konuğumla baş başa bırakarak aranızdan ayrılıyorum.

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum…

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

8 yorum

 1. Konya'ya yıllar önce çok yakın bir tanıdığımızı ziyaret amacı ile gitmiştim fotolara bakınca anladım ne kadar değişmiş şehir zaman çok çabuk geçiyor 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece Konya için değil hemen hemen bütün şehirlerimiz büyük bir değişim geçiriyor. Bizler gibi şehirlerde zamana ayak uyduruyor. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 2. Bir kez gitmiştim Konya'ya daha doğrusu uğramıştık etli ekmek yiyip, Mevlana'yı ziyaret etmiştik, detaylı bir gezi için zaman ayırmamız lazım sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet detaylı bir gezi için en az iki gün ayırmak gerekiyor ancak değecektir.

   Sil
 3. Mevlana Hazretlerini ziyaret etmeden dönmek olmaz zaten. Bir de Alaattin Tepesini merak ediyorum. Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim 😊 Alaeddin tepesindeki hava çok güzel. Fırsat bulursanız mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

   Sil
 4. Çok güzel kareler çekmişsiniz . Ankara’da yaklaşık 2 yıl yaşadık ama bi türlü gitmek nasip olmadı . Ne güzel gitmiş görmüşsünüz inşallah bize de nasip olur . Mutlu akşamlar diliyorum . Elinize sağlık .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. 😊Aslında en kolay ulaşım Ankara'dan oluyor. inşallah sizlere de nasip olur görmek. Mutlu günler dilerim.

   Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.