STEFAN ZWEIG - AY IŞIĞI SOKAĞI

by - Şubat 15, 2018Merhaba sevgili okurlarım. Daha önce sizler için, kitap okumanın bilimsel faydalarını içeren yazımı kaleme almıştım. Bu doğrultuda bu hafta tek nefeste okuduğum, okurken büyük zevk aldığım bir kitabı sizlere tanıtmak istiyorum. Sizlere anlatacağım bu eser Stefan Zweıg’in “Ay Işığı Sokağı” adlı kitabı. Stefan Zweıg daha önce elbette ki bir çoğumuzun hayatına eserleriyle dokunmuştur. Ancak “Ay Işığı Sokağı” benim için ayrı bir tecrübe oldu.  Zweıg bu kitabında insana en uç duyguları yaşatıp hikayelerini hiç beklemediğimiz sonlarla bitirerek tabiri caizse hikayenin tadını damağımızda bırakıyor.
Ay Işığı Sokağı” içerisinde beş adet hikayeyi barındırıyor. Bunlar:
·        Ay Işığı Sokağı
·        Leporella
·        Nişan
·        Leman Gölü Kıyısında Olay
·        Avare         
Ben sizlere burada yazarın yalnızca iki hikayesini anlatacağım. Hikayeleri kısa olduğu için kitabı ilk defa okuyacak olanlara ve yazara haksızlık edip tadını kaçırmak istemiyorum.
Hikayelerden ilki olan “Ay Işığı Sokağı” esere de adını vermiştir. Bu hikayede  hikayenin kahramanı çıkmış olduğu bir gezide Fransa’da bir liman kentinde, olumsuz hava şartları sebebiyle ve son treni de kaçırmış olmasından dolayı Almanya ya dönemiyor. Hiç bilmediği bir kentte fazladan bir gece geçirecek olan kahramanımızın başından bir gece içerisinde geçen deneyimler, ıssız sokaklarda yaşadığı olaylar ustalıkla aktarılıyor. Her sokağın içinden başka hikayeler, her kapının ardından başka hayatlar çıkıyor.  Issız sokaklarda gece saatlerinde gezen kahramanımız uzaklardan gelen bir kadın sesinin Alman ezgileri ile söylendiğini duyunca bu sesin geldiği yönü bulmaya çalışıor. Sesin geldiği evi bulur ve bu evin içerisinde ve ve sonrasında yaşayacağı olayları, Stefan Zweıg ustalıkla kaleme almıştır. Sizleri de sürükleyeceğine inandığım bu hikayeyi okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum. İnsanoğlunun düşebileceği her türlü acziyeti müthiş bir ustalıkla anlatılmış.
İkinci hikaye olan Leporella da ise bir hizmetçinin başından geçen olaylar ve onun sebep olduğu kötülükler ustalıkla anlatılmış. Kütükteki adı Crescenz Anna Alasia Finkenhüber olan 39 yaşında olan, yazarında tabiri ile “Çalışmaktan tükenmiş, iri kemikli, sıska bir dağ atına benzeyen” bir hizmetçinin başından geçen trajik olayların hikayesi.  Çok çalışkan olan ve içine kapanık bir hayat süren Crescenz, çalışkanlığı sayesinde memleketi Tirol’den  iki katı ücret vaadiyle simsar bir kadının teklifi sonucu Viyana’ya gitmeyi kabul eder. Viyana’da bir karı kocanın evinde hizmetçiliğe başlayan Crescenz’in başından çeşitli badireler geçecektir.  Patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç eylemlere sürüklenen hizmetçinin etkileyici hikayesi anlatılıyor. Ancak okurken kendiniz kitaba daha iyi verebilmeniz adına sessiz bir ortamda okumanızı tavsiye ederim.
Hepinize mutlu okumalar diliyorum...

TANITIM BÜLTENİNDEN
Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarına dalan bir gezgin; patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; 1810 yılında İspanya’daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransız albay; 1918 yılının bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarılan , ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; yaşıtları üniversiteye giderken hala liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel. Zweig bu öykülerde insanı insanlıktan çıkarıp en uç noktalara sürükleyen deneyimlerin izini sürerken, okuru da ister istemez karakterlerinin ruh çalkantılarının içine çekiyor…
Basım Yılı:
Sayfa Sayısı:74
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

8 yorum

 1. Merhaba. Blog keşif etkinliğinden geliyorum.Takipteyim bana da beklerim😊
  Bu arada bu kitabı bir türlü okuyamadım. Listemde aldım. Bilgilendirme için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 2. Takibinizdeyim sizlere de başarılar dilerim :) Anlatmadığım kısmındaki hikayeler de çok etkileyici. Tavsiye ederim. Değerli yorumlarınızla beni yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Zweig en sevdigim yazarlardan biri. Kesif etkinligime katildiginiz icin tesekkürler listeye alacagim sizi 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için ve böyle bir etkinlikte yer almamızı sağladığınız için ben teşekkür ederim😊

   Sil
 4. Blogunuzu takibe aldım. :) Kitap önerisi için teşekkür ederiz. Kaleminize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok teşekkür ederim yorumunuz için 😊

   Sil
 5. Ayna Hikayesi'nden Tozlu Ayna'ya kocaman merhabalar :) Derya'dan selam getirdim :)
  Zweıg çok sevdiğim bir yazar. Teşekkürler tanıtım için.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar😊 Selamlarini alıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim 😊

  YanıtlaSil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.