18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

by - Mart 18, 2018

Tarihte Bugün köşemizde, bugün ülkemiz için de dönüm noktalarında birisi olan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni sizlere aktarıyor olacağız. Öncelikle yazımıza başlamadan evvel, bu topraklar için şehit olan tüm kahramanlarımızın mekanları cennet olsun, ruhları şaad olsun.
Öyle bir millet düşünün ki üzerine tüm dünyanın geldiği anda silkelenip şahlanan, biz vazgeçmedikçe bitmez diyen bir millet düşünün. Bir karış toprağından vazgeçmemek için genciyle, yaşlısıyla, kadını, erkeği ile düşmana karşı dimdik duran, çelik gibi bir imana, aslanlar gibi bir yüreğe sahip millet düşünün…
18 Mart 1915 günü sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı’nın mavi ve masum sularında namlularını üzerlerimize doğrultmuş bir düşman filosu gözüküyordu. Zamanının en teknolojik ve donanımlı gemileri ile geliyorlardı.
Çanakkale sularında üzerimize doğru gelme cehaletini gösteren bu gemiler ise kendilerinden emin ve ağır ağır geliyorlardı. Hedefleri ise başkaydı. Gözbebeğimiz İstanbulumuza göz dikmişlerdi. İngiltere ve Fransa’nın öncülük ettiği itilaf devletleri Osmanlı Devleti’nin başkentini alarak tarih sahnesinden silmek, tüm yurda el koymak için bütün güçleri ile üzerimize geliyorlardı.
O kadar kendilerinden eminlerdi ki Çanakkale Boğazını birkaç saatte geçebileceklerini zannediyorlardı. Tüm dünya üzerimize gelmeye, topraklarımıza göz dikmeye o kadar meraklılarmış ki fırsat buldukları anda topyekün geliyorlardı.
Ancak, sonuç! Bekledikleri gibi gitmedi. 18 Mart 1915 günü boğazın en dar mevzilerine daha önceden Nusret Mayın Gemisi ile döşenen mayınların bir bir patlaması ile toplarımızda hücuma geçti. Tüm dünyaya haykırırcasına tek yumruk olmuştuk. Nice yiğitler, nice vatan evlatları bir saniye dahi tereddüt etmeden şehadete koştular. Öyle ya şehadete koşan Türk Askerini bu dünyada hangi güç, hangi top, hangi silah korkutabilir! Yenilmez dedikleri donanmaları çoktan hallaç pamuğuna dönmüştü bile. Mehmetçiğin, kınalı kuzuların imanlı yürekleri sayesinde tam altı saat gibi kısa bir sürede yıkılmaz sandıkları gemileri bir bir bir batıyordu…
Mehmetçiğimiz bu büyük zaferi sayesinde, düşmanı hüsrana uğratırken bir yandan da tüm dünyaya “Çanakkale Geçilmez!” diye haykırıyordu. “Çanakkale Geçilmez!”
Ebediyete eren tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları şaad mekanları cennet olsun.

Tüm şehitlerimize saygı ve rahmetle…


BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

2 yorum

  1. Çanakkalede okumuş biri olarak yaşadığımız bazı olaylardan dolayı şehitlerin ölmediğini söyleyebilirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz. Ayet-i kelimede de geçtiği gibi bu vatan için, bu toprak için, bayrağımız için ilah-i kelimetullah için toprağa düşmüş her bir fidan bizler için şehittir.Bunun için her zaman süre geldiği gibi "Şehitler ölmez" diyoruz. Onlar makamların en yucelerine layıktır.

      Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.