KÜRK MANTOLU MADONNA - SABAHATTİN ALİ

by - Mart 08, 2018


Hani bazı kitaplar vardır, yıllardır herkes tarafından okunur, tavsiye edilir, hep ben de okuyacağım denir. Ama gel gör ki hala o kitap okunmamıştır. Hepimizin hayatında muhakkak böyle kitaplar vardır. Benim için bu duruma hitap eden kitap ise Kürk Mantolu Madonna olmuştur. Sabahattin Ali’nin bu müthiş eserini en sonunda ortaya hiçbir bahane koymadan bitirdim ve bunun mutluluğu ile sizlere bu kitabı okurken hissettiklerimi anlatacak olmanın keyfini yaşıyorum.
Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin en güzel eserlerinde lokomotif olarak adlandırılabilir. Eserde isimsiz bir anlatıcının, işinden ayrılıp, bir arkadaşı vasıtası ile farklı bir yerde işe başlaması ile başlıyor. Ardından ise ana karakterimiz olan Raif Bey ile tanışması ile başlıyor. Sonrasında ise anlatım Raif Bey’in anlatımı ile devam ediyor. Raif Bey’in yaşamı, Türkiye’den Berlin’e gidişi, Berlin’de yaşadıklarını ve Kürk Mantolu Madonna ile tanışmasını anlatıyor.
Kitap hakkında her zaman yaptığım gibi çok derin bir anlatıma girmemeye dikkat ederek yazarın emeğine saygı duyuyorum. Bu güzel eseri neden yıllardır okumuyorum diye kendi kendime sormamla başlayan bu güzel serüven kitabın son bulmasıyla bitiyor. Keşke hiç bitmese dediğim, bir çırpıda okuduğum ve en beğendiğim eserler arasında ilk on’a koyabileceğim şahane bir yapıt.
Kitabın ana fikrini Sabahattin Ali’nin şu sözleri çok iyi açıklıyor: “Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir. Niçin bunu anlamaktan bbu kadar kaçıyor ve insanı anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”
TANITIM YAZISI
“Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefime varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum ‘Kürk Mantolu Madonna’yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orda bekliyordum.”
Kimi tutkularımız rehberimiz olur yaşam boyuca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz.
Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali , bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğunu ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.
Yazar: Sabahattin Ali
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa: 160
Baskı: 2016

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

17 yorum

 1. Türk Edebiyatında en en en en sevdiğim roman olup 2 kez okudum mutlaka bir kez daha okuyacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük bir ihtimalle bende bir süre sonra ikinci defa okuyacağım :)

   Sil
 2. Ben Sabahattin Ali diye kısacık bir kitap Var hayatını anlatan onu da tavsiye ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Mutlaka okuyacağım.

   Sil
 3. Çok sevdiğim kitaplardan biri zaman zaman sayfalarını gözden geçiriyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok sevdim. İyi ki okumuşum diyorum😊

   Sil
 4. Tuğba adında liseden bir arkadaşımla sürekli kitap alış verişi yapardık. Bana bu kitabı içinde hoşuna giden yerlerin altı çizilmiş bir halde verdi. Okurken içerisinde kaybolduğum türünün tek örneği diyebileceğim muazzam bir roman. Aklımın köşesine yatmışken, hafta sonu çarşıya çıkıp alacağım bu kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de tekrar tekrar okunabilecek bir kitap. Sizin için iyi olacaktır.

   Sil
 5. En çok beğendiğim kitaplardan benim de bir yazım var bu kitap hakkında belki uğrayıp bir okursun. "Bu madonna başka ma donna" başlıklı :)

  YanıtlaSil
 6. Beğenerek okuduğum bir kitaptı. Bence mutlaka okunması gereken kitaplar arasında...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum kesinlikle okunmalı. Bu geç kalınmışlık için kendi adıma da üzüldüm ama sonunda okundu :)

   Sil
 7. Ben de popüler olan kitapları dizileri sonraya bırakanlardanım Kürk mantolu Madonna bu yüzden elime geçtiyse de okunmadı hala da okumuş değilim belki ileride.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende siz gibiydim ama en sonunda okudum. Kesinlikle tavsiye ederim :)

   Sil
 8. Beğenerek okumuştum. Tavsiye ederim. Güzeldir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim düşünceniz için :)

   Sil
 9. Ben de yakınlarda okudum. Ve çok beğendim. Anlatıldığı kadar varmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten söylenenlere değecek bir eser :) Mutlu günler, güzel okumalar dilerim.

   Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.