MUTLULUK NEDİR? | 10 MADDEDE MUTLU OLMANIN SIRLARI

by - Mart 22, 2018


Mutlu olmak bu dünyada sağlıktan sonra istenebilecek en güzel şeydir. Kim mutlu olmayı istemez ki? Ancak mutluluk her insana göre göreceli bir kavramdır. Kimi insan vardır hiçbir şeye sahip olmaz ancak bir damla su veya bir tutam gülücükle dünyanın en mutlu insanı olabilir. Kimi insan vardır dünyaları versen yetinmez, hep daha çok ister. Sorsan mutsuzdur kendisi. Bu yüzden insanoğlu küçücük şeylerle mutlu olabilirken yeri geldiğinde doyumsuz aksi bir canavara dönüşerek mutlu olmayı beceremez.
Bir de gerçekten mutlu olamayacağını düşünen insanlar vardır. İnsan, ailesinden birsini kaybedebilir, kendisinin içinden çıkamayacağı dertlerin ortasına düştüğünü düşünebilir, tüm dünyanın o anda üstüne geldiğini de düşünebilir. İşte bu noktada sabır ve şükür devreye girmesi gerekiyor. Bizlere verilenlere şükürle bakmayı öğrenebilmek gerekiyor. Daha kötü durumda ki insanların varlığını bilerek her şeyin bir sınav olduğunun idrakına varabilmek gerekiyor. İşte o zaman tüm zorluklara karşı daha kuvvetli ve metanetli olabilir bu sayede de mutluluk trenini kaçırmaktan kurtulabiliriz.
Peki, mutlu olmanın yolları nelerdir?

Cevap olarak o kadar fazla şey sayabiliriz ki uykumuzdan sporumuza kadar maddiyattan maneviyata kadar mutluluğa götüren yöntemlerle ilgili binlerce sayfa yazı yazılabilir. Şimdi bizleri 10 maddede mutluluğa götürebilecek nedenleri aktaralım diyoruz. Gelin şimdi tek tek mutluluğa giden yolun taşlarını birlikte döşeyelim.

1- Mutlu olmak mı istiyorsunuz? O zaman öncelikle kendinizi sevin. Bunu bencillik olarak düşünmeyin. Kendinize iyi bakın, her şeyin sizi üzmesine izin vermeyin. Sağlığınızı ve psikolojinizi  her zaman iyi yönde olumlu olarak besleyin. Olumlu düşünün.

2- “Hayır” demeyi artık öğrenin. Belki birçoğumuz şu hayatta kendisine yöneltilen sorulara hayır  diyemediği için stres yaşıyor, bunalıma giriyor. Ancak ne zaman size bir yer sorulduğunda orayı bilmiyorum diyebiliyorsanız, sizden bir şeyler istendiğinde yapamayacak durumda iseniz “yapamamam” diyebiliyorsanız kısacası kendinizi kaldıramayacağınız veya istemediğiniz şeylerin altına atmamayı başarırsanız mutlulukta o derece sizle gelir.

3- Hepimizin bu hayatta elbette bir amacı vardır. Kimisi en iyi kariyere sahip olmak ister, kimisi en iyi eve, kimileri sakin huzurlu bir hayat standardına kavuşabilmeyi ister. Ancak, hayat bazen bizler için istemediğimiz sürprizler hazırlayabilir. Örneğin mesleğinizde en iyi yerlere gelmeye çalışırken ayağınız takılabilir sendeleyebilirsiniz. Vazgeçmenin eşiğine geldiğiniz zaman bir derin nefes alın ve düşünün “vazgeçersem mutlu olur muyum?” cevabınız “hayır mutlu olmayacağım” ise ayağa kalkın ve hedefinize doğru yorulmadan durmadan çalışmaya devam edin. Bu hayatta hedeflerinizin peşinden koştuğunuz müddetçe mutlu olacaksınız.

4- Hep gülün. Ne olursa olsun yüzünüzde gülücükleriniz eksik olmasın. Siz güldükçe, pozitif oldukça mutlu olacaksınız.

5- Keşkeleri çöpe atın, geçmişin hüznü ve derdini içinizde taşımayın. Su akar yolunu bulur demeyi bilin. Elinizde olmayan sebeplere üzülmek yerine şu an elinizde olanı en iyi şekilde değerlendirin. Tüm ilginizi, sevginizi ve gücünüzü elinizde olanlara, bulunduğunuz ana verin. 

6- İçtiğinize, yediğinize, gördüğünüze, duyduğunuza şükredin. Gözleriniz ilkbaharda açan rengarenk çiçekleri görüyorsa, kulaklarınız kuşların sesini duyuyorsa şükredin. Yani elinizde olana da olmayana da size verilenlere de sizden gidenlerede her halinizde şükretmeyi bilin.

7-
 Kararsız olmayın, karamsar olmayın, kötü olmayın. Ben buna 3K kuralı diyorum. Yarınları güzel düşünmek, iyi bir insan olarak yaşamak bizleri eksiltmez aksine mutlu bir insan yapar. 

8-
 Sizleri mutlu eden insanlarla birlikte olmaya özen gösterin. Peki en mutlu insanlar nerede yaşıyorlar diye merak ediyorsanız Dünyanın en mutlu 10 ülkesini gözden geçirebilirsiniz.

9-
 Uykunuza, sporunuza, yediğinize, içtiğinize dikkat edin ki sağlıklı bir vücuda sahip olmanın verdiği mutluluğu yaşayın.

10-
 Başınıza kötü bir olay geldiği zaman önceden yaşadığınız kötü olayları nasıl atlattığınızı unutmayın. Bunun da üstesinden gelebileceğinizi idrak edin.

Unutma sen mutlu olmaya değersin…

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

9 yorum

 1. Öneriler çok güzel özellikle de şükür önerisi kesinlikle elzem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim 😊 Şükrederek yaşamayı öğrenirsek eminim mutlulukta kaçınılmaz olacaktır.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Yazımda da belirttigim gibi "Keşkeleri" çöpe atsak diyorum. Mutluluk için böylece bir adım daha atıyoruz.

   Sil
  2. ben sürekli insanlara keşkesiz yaşlar seneler diyorum; ama kopamıyor bizden

   Sil
 3. Akış diye bir kitap var tavsiye ederim. Mutluluk üzerine yapılan geniş kapsamlı ve uzun yıllar süren bir araştırmanın ürünü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öneriniz için çok teşekkür ederim 😊 Siz söyleyince kitabı inceleme fırsatım oldu. Mutlaka okuyacağım 😊

   Sil
 4. Yazdıklarınızı hayata geçirdiğimiz zaman mutlu olabiliriz ancak yaşarken uygulamak o kadar kolay olmayabiliyor. Kendi hayatım adına özellikle (sizin de belirttiğiniz gibi) geçmişten ders almak ama geçmişe takılıp kalmadan ilerlemek oldukça büyük bir adım. Böyle yazıları okuduğumda hatalarımın tekrar farkına varıp sürekli hatrımda tutmaya çalışıyorum. Çünkü mutlu olmak bazen kendinden fedakarlık etmeyi gerektirir. "Nasıl mutlu oluruz?" sorusunun yanı sıra "neden mutlu değiliz?" sorusuna da cevap veren çok güzel bir yazı olmuş sayın yazar, emeğiniz için teşekkür ederiz... :) -nihce

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim 😊 Bazen hayatın getireceklerine engel olmak imkansız böyle zamanlarda elbette ki bunları uygulamak kolay olmayacaktır.Buna rağmen bir gün tüm zorluklara rağmen gulmeyi, şükretmeyi başarabilirsek herşey çok daha güzel olacaktır. Renk kattınız😊

   Sil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.