EFES ANTİK KENTİ

by - Mayıs 24, 2018


Gezi Notlarımın bu yazısında sizleri Dünya Miras Listesinde yer alan, tarihte de en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden birisi olan Efes Antik Kentini sizlerle buluşturuyoruz. Tüm dünyadan milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çeken bu eşsiz güzelliği anlatacağımız için bizlere de bir mutluluk vesilesi olmaktadır.
Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilen şehrin tarihi M.Ö 6000 yıllarına kadar dayanıyor. Ayrıca tarihte de tamamen mermerden yapılan ilk şehir olma özelliği bulunuyor.
Liman Kentleri tarih boyunca ticaretin, kültürün ve sanatın merkezi olmuşlardır. Efes’te bu özelliği ile hem kültürel hem de varlıksal olarak büyük şehirlerden biri haline gelmiştir. Ancak yıllar geçtikçe liman, nehirlerin getirdiği alüvyonlarla dolarak denizden uzaklaşmış. Ticaret üzerindeki gücünü bu sebeple zaman içerisinde kaybetmiştir. Bu çöküşün üzerine bir de meydana gelen büyük deprem şehrin ihtişamlı günlerini geride bırakmasına sebep oldu.
Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği yer olan Meryem Ana Kilisesi, İsa’nın havarilerinden biri olan St. John’un mezarı üzerine inşa edilen Bezlika gibi erken Hristiyanlık dönemine şahitlik eden benzersiz eserleri ile Hristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ve Beylikler döneminde inşa edilen İslam yapıları ile 
Efes aynı zamanda dini tarih açısından da benzersiz bir birikim sunmaya devam ediyor.
Efes Antik Kenti‘ni gezmeye Liman Caddesi’nden başlayabilirsiniz. Bu cadde, Odeon ile Antik Limanı birbirine bağlıyor ve iki yanı ihtişamlı sütunlarla kaplı bir tören yolu olma özelliği taşıyor. O dönemin dini törenleri, kral eşliğinde bu cadde üzerinde gerçekleşiyordu. Liman Caddesi’nin kuzey tarafında bulunan Meryem Kilisesi, Hristiyan dünyası için bugün de büyük önem taşıyor. Dünyanın ilk 7 kilisesinden biri olma özelliği taşıyan yapı, Katolik mezhebinin de doğduğu yer olarak biliniyor. Romalı senatör Celsus adına, ölümünden sonra yaptırılan Celsus Kütüphanesi, o dönemin ünlü filozoflarının eğitiminde de büyük rol oynamış.
Peki, tarihle kucak kucağa geçmiş güzelliklere sahip olan Efes Antik Kentinde nerede? Buraya ne zaman gidilmeli? Antik Kentte nereleri görmeli? İşte sizlerle…
Efes Antik Kenti Nerede? Nasıl Ulaşırım?
Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı antik bir kenttir. Konum için tıklayınız.
Efes Antik Kenti ile büyük yerleşim yerleri arasında ulaşım.
*İstanbul-Efes arası 541 km. 6 saat 30 dakika
*Ankara-Efes arası 620 km. 7 saat 30 dakika
*Antalya-Efes arası 406 km. 5 saat
*İzmir Merkez-Efes arası 80 km. 1 saat
*Bursa-Efes arası 397 km. 4 saat 30 dakika sürmektedir.
Uçakla gelecekler için Adnan Menderes Havalimanından Efes Antik Kenti 60 km ve araçla 45 dakika sürmektedir.
Efes Antik Kenti’nde Görülmesi Gereken Yerler
Artemis Tapınağı
Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağının inşasında sadece mermer kullanılmıştır. Artemis tapınağı 120 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Uzun yıllar ayakta kalan tapınak maalesef tarihe yenik düşmüş.
Odeon
Zamanında kent meclisi toplantıları, tiyatro ve yarışmalar Odeon denilen yerlerde yapılırdı. Efes Antik Kentindeki Odeon, 1400 kişilik bir alan oluşturmaktadır. Günümüzde zaman zaman konserlere ve festivallere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Celsus Kütüphanesi
Burada görebileceğiniz belki de en güzel yapı. Celsus Kütüphanesi M.S 106 yılında ölen Efes Valisi CCelsius adına oğlu tarafından yaptırılmıştır. Kütüphane dışarıdan bakıldığında iki katlı bir görünümü andırsa da aslında tek katlı yüksek tavanlı bir yapıdır. Zamanında 14 bin kitabın bulunduğu bu kütüphane antik çağın en önemli kaynak deposu konumundaydı.
Efes Antik Tiyatrosu
İmparator Cladius döneminde inşa edilmeye başlanan büyük tiyatro, üç katlı sahne yapısı ve 24 bin kişilik kapasitesiyle antik dünyanın en büyük tiyatrosu konumundadır. Tiyatro gösterileri yanında şenliklere de ev sahipliği yapmıştır. Bu tiyatro St. Paul’un vaazlarının da verildiği yer olduğundan Hristiyanlık adına çok önemli bir eser halindedir.

Meryem Ana Evi
Hz. Meryem’in Aziz John’la birlikte son yıllarını geçirdiği düşünülen kilise. Bu kilisenin de bulunuşu oldukça enteresan bir hikayeye sahip.
Bir  Alman köyünde yaşayan Anna Katharina isimli daha önce köyünden hiç çıkmamış olan bu kadın ağır bir hastalığa yakalanır. Hastalığa yakalandıktan sonra tanınması mümkün olmayan kişiler ve görülmesi mümkün olmayan yerler hakkında çok tutarlı bilgiler vermeye başlar. Bu durum bir yazarın dikkatini çeker ve bu kadının yanına yerleşir. Yazar, kadın ölene kadar kadınla kalır ve kadının ölümünden sonra onun anlattıkları doğrultusunda Hz. Meryem’in yaşamını yazıp kitap haline getirir. Tarih 1891 yılını gösterdiğinde İzmir Fransız Hastanesinde bu kitap topluca okunurken gerçeklik payının olmadığı üzerine bir tartışma geçer ve bu küçük grup 29 Temmuz 1891 yılında kitapta anlatılanlardan yola çıkarak bu kiliseyi bulurlar.
Kuretler Caddesi
Kuretler Caddesi, Herakles kapısından Celsus kütüphanesine kadar uzanan şehrin en işlevsel caddesi. Mermer plaklarla kaplı zeminin altında bulunan geniş kanalizasyon sistemi dönemin refah seviyesini kanıtlar niteliktedir. Hadrianus Tapınağı ve Skolastika Hamamı gibi anıtsal yapılar bu cadde üzerinde bulunuyor.
Aşk Evi
Efes’e gelen denizcilerin gözde mekanı olan Aşk Evi,  kuretler caddesi ile mermer caddenin kesişiminde yer alıyor. Evin hem Celsus Kütüphanesi hem de Skolastika Hamamına gizli bir geçitle bağlantısı var. Erkeklerin girişteki Afrodit heykeli önünde yapılan kısa ritüelden sonra içeri girdikleri biliniyor.
Skolastika Hamamı
Skolastika Hamamı, girişi Kuretler Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı bir yapı. Hamamda yoksullardan ücret alınmıyor. Buda insanların temizliğine ne kadar değer verildiğinin bir kanıtı niteliğindedir. Hamam sadece temizlenmek için değil aynı zamanda sosyalleşmek ve eğlenmek için de kullanılmıştır.
Efes Antik Kenti’nin Giriş Ücreti Ne Kadar?
 Efes giriş ücreti 30 TL. Antik kent, bir yıl boyunca müzekart ile 2 kez ziyaret edilebiliyor. 1 yıl boyunca geçerliliği bulunan Müzekart 40 TL.                                                                       Araçları ile gelecekler için park yerleri de mevcut. Araç başı ücret 10 TL.
Yılın 365 günü açık olan Efes Antik Kenti ziyaret saatleri Nisan-Ekim döneminde 08:00-19:00, Kasım-Mart döneminde ise 08:00-17:00 olarak düzenlenmiştir. Ortalama bir Antik Kent turu 3ile 4 saat arasında sürmektedir.
Peki Efes’e Ne Zaman Gitmeliyim?
Bana kalırsa Efes’e gitmek için en güzel aylar Nisan ve Ekim dahil olmak üzere bu ayların aralığında gidilmesi sizler için daha güzel olacaktır. Özellikle bir ay tavsiye edecek olursam bu herhalde Mayıs olacaktır. Mayıs ayında gündüzleri hava çok sıcak olmamakla birlikte serin  özellikle akşam saatlerine yaklaştıkça sıcak hava kendisini ılık bir esintiye bırakıyor. Bu sayede daha keyifli saatler geçirebileceğinizi düşünüyoruz.
Efes Antik Kentine yapılan keyifli gezinin ardından rotanıza hemen yakınınızda bulunan muhteşem güzelliklerin ev sahibi Kuşadası ve Şirince Köyünü de ekleyebilirsiniz. Gezi Notlarımdan bu gezimizden şimdilik bu kadar. 
Her günününüz bir öncekinden daha iyi olsun, hoşçakalın…BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

10 yorum

 1. yıllar önce bir kez gezmiştim, en kısa zamanda yeniden gitmek dileğiyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar görülmeye değer yerlerden olduğunu düşünüyorum 😊

   Sil
 2. Özellikle Meryem ana evini görmeyi çok istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efes, Şirince, Kuşadası hepsi birbirinden güzel Meryem Ana Evi de öyle. En kısa zamanda gitmenizi dilerim 😊

   Sil
 3. Dört yaşınfda iken sanırım ilk ziyaretim. Sonra yedi yıl üst üste her sene en az dört beş kez gezdiğim; ama şimdilerde epeydir göremediğim müthiş yerin resimlerine bakmak da iyiydi :)

  YanıtlaSil
 4. İki sene önce gitmiştim. Gerçekten çok güzel bir yer. Fırsatım olursa bir daha gitmek isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım en kısa zamanda tekrar gidersiniz.

   Sil
 5. şey ilgimi çekmişti yaa, taştan tuvaletler. insanlar bir arada tuvalet yaparken sohbet ederlermiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde çok dikkatimi çekmişti bu durum deep. Galiba o dönemlerde utanma diye bir kavramda olmasa gerek. Umumi sohbet alanına dönüşmüş :)

   Sil
 6. Efes; yanıbaşımda olup da yıllardır gidemeyip ancak yeni gidebildiğim antik kent. Antik kent sever biri olarak yine çok etkilendiğim kentlerden biri olmuştu..

  YanıtlaSil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.