LEYLA İLE MECNUN - BURAK AKSAK

by - Mayıs 01, 2018

Leyla ile Mecnun... Kendi çölünde kaybolanların hikayesi...
Kitabı okuyup bitirdiğimize göre şimdi gelelim kitap hakkında düşündüklerimize. Hepimizin hayranlıkla izlediği o meşhur diziyi bilmeyeniniz yoktur. Leyla ile Mecnun  o pazartesi günlerini sendromsuz bir şekilde geçirmemize yardımcı olur o günleri iple çekerdik. Dizi biteli uzun bir süre olsa da etkisini hala üzerimizde sürdürüyor.Mecnun’u, İsmail abisi ile Yavuz’u, Erdal Bakkalı ile İskender Baba’yla, Zeynep’le herkes oradaydı yine, tüm samimiyetiyle.Kitabı okurken Kireçburnu’nda gezindim sanki, Erdal Bakkal’ın sallama çayından içtim. İsmail Abiyle birlikte geçen gemilere el salladım sanki. Ah ne güzel duygular ne güzel özlemlerdir bunlar içimizde canlanan en güzel anlar…
Bir çok yerde dizideki diyaloglar gözümde canlandı ve bu da daha bir keyif ve akıcılık kattı kitaba. Fakat bu durumun büyük kısmının benim diziye olan hayranlığımdan kaynaklı olduğu da aşikâr. Burak Aksak’ın hayal gücüne hayran kaldığım bölümlerde diziyi izlememiş biri zorlanqbilir. Çünkü kitabın içine tam giremiyorsunuz. Kitaba dair en büyük eleştirim bu olabilir belki de. Diziyi bile tam olarak izlemeyen birinin kurguyu anlaması zorken kitabın bu kadar basite indirilmesi pek mantıklı gelmedi bana. 100 küsür bölümde anlatılan olay örgüsü 270 sayfalık kitaba bastırılmış gibi geldi. Kendimi hızlandırılmış bir kursa gidiyor gibi hissettim çoğu yerde.
Kitabın en büyük özelliği de, ani duygu geçişlerini içinde barındırmasıdır. Bu yüzden sakin bir ortamda okuyup bitirmenizi tavsiye ederim.
Kitabın sonunu okumamak için kendi kendime çok direndim. Sonlara doğru yaklaştıkça heyecanım hat safhaya ulaştı. Açıkçası bu heyecanında hiç bitmesini istemedim.
Karakterleri, muhabbetlerini ve samimiyetlerini özlediğim için 270 sayfanın bana az geleceğini düşündüm ama o 270 sayfa neredeyse 104 bölümlük dizi kadar doluydu, bu yüzden uzatmadan, tadında bitmesi etkileyici olmuş. Ayrıca sonu beklediğim gibi olsa da gelişmesi beklemediğim bir şekilde oldu, bu yüzden sonu da tatmin ediciydi.
Zamanında dizinin bitmesine üzülürken şimdi de kitabını bitirmenin burukluğunu yaşıyorum. E ne de olsa “zaman döngüseldir.” . Aşkı, dostluğu, çaresizliği okuyun ve tadın...


Tanıtım Bülteni

“Bir yanımız çöl bir yanımız deniz…”
“Zaman döngüseldir ve farklı seçimler yapsan da aynı hayatı yaşarsın. Sana verilmiş bir ömür vardır. Bu dünyadaki zamanın bellidir. Ve her şey bir denge içindedir. Biz... Daha doğrusu ben, o dengeyi bozdum…”
Aynı gün aynı hastanede doğmalarıyla başladı her şey. Bir hayatın birden fazla kez yaşanabileceğinin ve yarım kalmış her hikâyenin tamamlanmaya muhtaç olduğunun bir kanıtıydı onlar. Peki Mecnun bu sefer Leylasına kavuşabilecek mi? Yoksa yine çölde mi açacak gözlerini? Çünkü o çöl çaresiz âşıkların son durağıdır. Kavuşamayan âşıklar o çölde aralar sevdiğini, kavuşanlarsa emlakçı emlakçı dolanır dururlar, 2+1 kombili.
Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikâye ile sevenleriyle yeniden buluşuyor. Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede bu kez bambaşka bir maceranın peşine düşüyor. O geminin geleceğine ilk günkü gibi inananların, sevdiği kızın gözlerinin içine bakarak ‘seni seviyorum’ diyemeyenlerin, kendi çölünde kaybolanların hikâyesi Leyla ile Mecnun Burak Aksak’ın kalemiyle yeni başlangıçlar için geri dönüyor.

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

7 yorum

 1. Aslinda leyla ile mecnuna hic final yapilmiyor hep bi devam var 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devamlı halde olması sürekli artan bir merak ve heyecan uyandırıyor. Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Ben de diziyi izlemeyen birinin bazı yerleri anlamayacığını düşündüm kitabı okurken...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bende sizinle aynı fikre sahibim diziyi de izlemek gerekir ki kitabın tadı daha güzel çıksın :)

   Sil
 3. izlemedim ama çok duydum evet okusam iyi olur o zaman hani herkes der ismail abi onu okuyum barik :)

  YanıtlaSil
 4. Kitapta sonun farklı bittiğini duymuştum sırf bunun için bile okunur

  YanıtlaSil
 5. Leyla ile mecnun çok farklı bir çalışmaydı insanları adeta diziyi yaşamaya zorladi benimde diziyi yaşayanlar ile ilgili yazım var bakarsanız sevinirim

  YanıtlaSil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.