ŞİRİNCE KÖYÜ(İZMİR) | ŞİRİNCE'DE YAPILMASI GEREKENLER

by - Mayıs 27, 2018


Bugün sizlerle hepimiz için yakın tarihte adından çokça söz ettiren, meşhur kıyamet senaryolarının korunak yeri olduğu düşünülen Şirince Köyünü ziyaret edeceğiz. Şirince Köyü ülkemizin en dikkat çeken köylerinden biri. Bu şirin köyü geliniz hep beraber daha yakından tanıyalım.
Eski kaynaklarda “Dagdaki Efes” olarak anılan Şirince’ye Kırkınca ismi, efsanelere göre eski çağlarda kendilerini dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği söyleniyor. Rumcada Kırkınca ve Çirkince gibi adlarla da anılan Şirince ye hali hazırdaki ismi, Cumhuriyetin ilk yıllarında İzmir Valisinin köy ziyareti sırasında “Böyle güzel bir yer çirkince olamaz, olsa olsa Şirince olur” sözlerinin üzerine verilmiştir.
Zeytin ağaçlarıyla dört bir yanı çevrilmiş olan bu şirin mi şirin köyü kendine özgü tarihi, efsaneleri ve doğal güzellikleri ile adeta bizlere kucak açıyor. Köye geldiğimiz zaman gördüğümüz manzara bizlere adeta saklı bir cenneti andırıyor. Yemyeşil doğasının içinde saklı duran iki katlı konakları ile Şirince Köyü özenle hazırlanmış tablolara bakıyormuşum hissini yaşatıyor. Bu tarifsiz duyguyu mutlaka yerinde tatmanızı dilerim.
Şirince Nerede?  Şirince’ye Nasıl Ulaşırız?
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan Şirince Köyüne ulaşım kolay bir şekilde sağlanabilir. Konum İçin tıklayınız
*Selçuk-Şirince arası araçla 7 kilometre. 12 dakika sürüyor.
*İzmir-Şirince arası 87 kilometre. 1 saat 30 dakika sürüyor.
*Selçuk’tan Şirince’ye sabah saat 07:00 ile 19:00 arası minübüsler kalkıyor.
Şirince’de Kıyamet Senaryoları
Daha çok yakın bir tarihte yani 2012 yılında bütün dünya mayalar’ın takvimine göre tam 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı söylentileri ile çalkalanıyordu. İnanışa göre ise dünya üzerinde sadece 2 yerin bu kıyametten etkilenmeyeceği iddia ediliyordu. İzmir’in Şirince Köyü ve Fransa’nın Bugarach Köyü insanların sağ çıkacağı tek yer olarak düşünülüyordu. Maya uygarlığının söylediği tarihe göre 21 Aralık’ta Mordok gezegeni dünyaya çarpacak ve kıyamet kopacaktı. Ancak Şirince’de bulunan Maden Dağı’nda belirecek olan Nuh’un Gemisine binenler sağ kurtulabilecekti. Bu düşünceler tüm dünyanın gündemini bir süre meşgul etmeye devam etti. Ancak sonuç elbette ki Mayaları yanıltmış oldu. Bu olayın en güzel yanı ise Şirince Köyü’nün turizm potansiyelini bir anda arttırdı ve tüm dünyaca tanınan bir köy haline geldi. Ee böyle bir şeyin olması ülkemiz ve köy turizmi açısından oldukça verimli bir gelişme oldu.
Şirince’de Yaplıması Gerekenler
*Şirince Sokaklarını Turlayın
 Şirince denilince aklımıza ilk olarak çarşısı geliyor. Şirince sokaklarında gezerken gördüğümüz cam işçiliklerinden sabuna, kıyafetten el işlerine kadar çok çeşitli ürünleri ile misafirlerine renkli anlar yaşatıyorlar. Tarihi Rum evleri göz alıcı güzelliği ile bu sokakların tadını başka bir güzel hissetmemizi sağlıyor.
*St. John Baptist Kilisesini Gezin
Burası da Şirince Köyü’nde kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Yapılan Restorasyondan sonra göz alıcı bir hale bürünmüş. Ortasında Meryem Ana heykeli bulunan havuza, ziyaretçiler tarafından dilek tutularak madeni para atılıyor.
*Taş Mektep’e Uğrayın
Bu şirin köyün taş döşemeli sokaklarını adım adım gezerken yolumuz Taş Mektep’e düşüyor. Şirince’nin tarihi Rum okulu, geçmiş yıllarda restoran olarak hizmet verirken şu anda müze olarak hizmet vermekte. Birbirinden ilginç belgelerin, fotoğrafların sergilendiği müzeyi mesai saatleri içerisinde ücretsiz olarak gezebilirsiniz.
*Matematik Köyünü Unutmayın
Burası matematiği ders olarak görmekten çıkmış ve matematiği hayatın içine sokup, hocaların ve öğrencilerin bir arada yaşayarak hep birlikte sessiz sakin, doğa ile iç içe bir öğrenme alanı oluşturulmuş. Şirince Köyü’ne 1 kilometre mesafede bulunan Nesin Matematik Köyü dünyada bir ilk olarak imece usulü ile kurulmuş.
Şirince Köyü sakinleri bizlere çok sıcak bir Anadolu insanı portföyü çiziyor. Sizlere yaklaşımları ve ikramları özellikle de güler yüzleri ile kendinizi memleketinizde gibi hissediyorsunuz. Köydeki çoğu ev restore edilerek pansiyon ve restorana dönüştürülmüş. Bu yüzden kalacak yer sıkıntısı çekmeyeceksiniz.
Şirince sokaklarında gözlemeden şirince köfteye, yerel ot mezelerine kadar lezzetli yiyecekler ziyaretçilere sunuluyor. Şirince de meyve şarabı satan bir çok dükkan da bulunuyor. Üreticiler, suyu çıkabilen her meyvenin şarabını yaptıklarını dile getiriyorlar.
Şirince Köyü’nü gezdikten sonra, dinlenmek için en güzel yerlerden birisi de, çınar ağaçlarının gölgesinde bulunan Çınaraltı Meydanı. Burada güzel bir demli çay içtikten sonra yorgunluktan eser kalmıyor.
Gezi Notlarımızda bugün egenin saklı cennetlerinden birisini daha sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum. Efes Antik Kenti’nden sonra Şirinceye uzanan keyifli dakikalarla sizlerle olduk. Efes Antik Kenti gezimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Farklı zamanlarda farklı mekanlarda olabiliriz, ancak gezdikçe hep aynı noktalarda buluşuyoruz. Daha çok aynı noktalarda buluşmak dileğiyle, Mutlu günler…

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

8 yorum

 1. Şirince'ye ilk üniversitede okulla gitmiştik, hocamız Şadan Gökovalı ağaç altında toplayıp tarihini uzun uzun anlatmıştı. Evleri, sokakları, yeşili bayılmıştım. Sonraları bir kaç defa daha gitti. Özellikle İzmir'de yaşayanların hafta sonu soluklanacağı bir yer, popüler olmanın dozu biraz kaçmış olabilir ama bu da kaçınılmaz oluyor maalesef.
  Karşıdan Safranbolu evleri gibi gelir bana hep. Elinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ediyorum 😊

   Sil
 2. Geçen yaz gittiğimizde tabi ve bozulmamış yapısına hayran kalmıştım ama bir o kadar da ticari bir yer halini almış olmasına üzülmüştüm..

  YanıtlaSil
 3. Şirince yapı olarak çok güzel ama aynı Alaçatı gibi maalesef fiyat konusunda uçma sınırına yaklaşan bir yer. Yine de yolunuz düşerse uğrayın.

  YanıtlaSil
 4. Evet işin ticari boyutu fazlaca one çıkıyor. Malesef biraz buruk bir durum...

  YanıtlaSil
 5. Great post , I'm following you please follow me too
  https://makeyourfashionchoice.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 6. Fantastic post, very nice :)

  Follow for follow?

  http://www.alexandarstanisavljevic.com/

  YanıtlaSil
 7. Gördüğüm en güzel bloglardan biri ilgiyle takip ediyorum...

  YanıtlaSil

Tozlu Ayna Copyright ©. Blogger tarafından desteklenmektedir.